środa, 7 września 2022

POTOP - BOHATEROWIE & PLAN WYDARZEŃ

 


1.      Testament Herakliusza Billewicza oddający swój majątek wnuczce Aleksandrze i wyznaczający dla niej męża – Andrzeja Kmicica.

2.      Styczeń 1655 – niespodziewany przyjazd Kmicica do Wodoktów. Rozkochanie się w sobie pary bohaterów – Oleńki i Kmicica.

3.      Pijatyka w Lubiczu Kmicica i jego kompanii – strzelanie do portretów przodków Billewiczów oraz zabawy z okolicznymi dziewczętami.

4.      Wyjazd Kmicica do Upity. Oleńka zostaje ostrzeżona przez Butrymów przed Kmicicem i jego kompanami.

5.      Sprzeczka Oleńki i Kmicica o hulaszcze życie Kmicica. Mocne postanowienie poprawy Kmicica.

6.      Wybicie kompanii Kmicica w karczmie przez Butrymów. Wściekłość Kmicica i zemsta w postacie podpalenia Wołmontowicz

7.      Pomoc Oleńki w ucieczce Kmicicowi i jednoczesne wyrzeknięcie się miłości do zbrodniarza: „Krew na waćpana ręku, jako na Kainowym. Precz na wieki!”

8.      Porwanie Oleńki przez Kmicica i pojedynek z „małym rycerzem” Wołodyjowskim, który odbija Oleńkę, raniąc w pojedynku Kmicica.

9.      Listy księcia Janusza Radziwiłła (wojewody wileńskiego) wzywające do gotowości zbrojnej. Michał Wołodyjowski namawia Kmicica, aby ten zmazał swe winy w służbie ojczyźnie. Kmicic rusza do Kiejdan na służbę Radziwiłłowi. W tym czasie Szwedzi pod wodzą Wittemberga napadają na Polskę. Krzysztof Opaliński, Radziejewski i Wirtz zdradzają króla Jana Kazimierza i przekazują Wilekopolskę królowi szwedzkiemu Karolowi Gustawowi.

10.  Przysięga Kmicica złożona na krzyż Radziwiłłowi, iż nie opuści go aż do śmierci

11.  Wielka uczta w Kiejdanach, na którą przyjeżdżają Zagłoba, Jan i Stanisław Skrzetuscy oraz Wołodyjowski. Jest na niej też Kmicic i Oleńka z towarzyszącym jej stryjem panem Tomaszem Billewiczem. O północy odczytany zostaje dokument stwoerdzający oddanie Litwy Szwedom.

12.  Bunt Zagłoby, Skrzetuskich i Wołodyjowskiego na akt zdrady Radziwiłła i uwięzienie ich w podziemiach zamku. Wierność Kmicica Radziwiłłowi, który mami go, iż jest to chwilowy sojusz z Szwecją. Kmicic na oczach uwięzionych rycerzy tłumi bunt polskich patriotów, którzy występują przeciwko Radziwiłłowi. Kmicic okrzyknięty zdrajcą.

13.  Wyrok śmierci na uwięzionych Zagłobę, Skrzetuskich i Wołodyjowskiego internowanych  do Birż pod eskortą Rocha Kowalskiego. Podstęp Zagłoby i uwolnienie rycerzy przez szlachtę laudańską.

14.  Przybycie Kmicica do Wodoktów, aby zabrać Oleńkę i pana Tomasza do Kiejdan. Pojmanie przez Wołodyjowskiego i towarzyszy, skazanie na śmierć  i nieoczekiwane uwolnienie po odnalezieniu przy Kmicicu listu wyjawiającego wstawiennictwo Kmicica za Wołodyjowskim, Zagłobą i Skrzetuskimi.

15.  Powrót Kmicica do Radziwiłła i nie danie wiary słowom Wołodyjowskiego i towarzyszy, iż Radziwiłł to zdrajca. Radziwiłł zabiera do Kiejdan Oleńkę i pana Tomasza.

16.  Kmicic rusza z listami do księcia Bogusława Radziwiłła i do króla szwedzkiego Karola Gustawa. W rozmowie z Bogusławem w Pilwiszkach dostrzega przewrotność postępowania Radziwiłłów, którzy w upadku Rzeczypospolitej upatrują własnych korzyści. Kmicic uzmysławia sobie własną pomyłkę, próbuje porwać księcia Bogusława, ale ten rani go i ucieka.

17.  Kmicic dochodzi do zdrowia ukryty w leśnej chacie przez Sorokę. Chata należy do służących kiedyś Kmicicowi Kiemliczów. Tu rozpoczyna nowe życie jako Babinicz. Pisze dwa listy: jeden do Janusza Radziwiłła poprzysięgając mu zemstę, drugi do Wołodyjowskiego. W tym czasie Oleńka dowiaduje się od Radziwiłłów o rzekomym porwaniu króla Jana Kazimierza przez Andrzeja i zostaje zabrana przez Bpgusława do Taurogów.

18.  Kmicic wraz Kiemliczami rusza w stronę Warszawy, a potem Częstochowy. W czasie podróży pod Częstochową podsłuchuje rozmowę Wrzeszczowicza (dowodzącego wojskami Szwedów) a baronem Lisolą o zamiarze zajęcia Częstochowy przez Szwedów i ograbienia skarbca na Jasnej Górze. Kmicic rusza na Jasną Górę i przekazuje informacje o zagrożeniu przeorowi Kordeckiemu.

19.  Atak na Jasną Górę wojsk szwedzkich pod dowództwem Wrzeszowicza i Millera. Przybycie Kuklinowskiego w celu prowadzenia rozmów i upokorzenie go przez Kmicica. Kmicic przebrany za Szweda wysadza kolubrynę szwedzką i trafia jako jeniec w ręce Kuklinowskiego, który przypieka mu boki. Pomoc Kiemliczów i śmierć Kuklinowskiego.

20.  Odstąpienie Szwedów spod Jasnej Góry z wigilijnymi opłatkami zamiast talarami.

21.   Kmicic z Kiemliczami przedostaje się na Śląsk do Głogowej do króla Jana Kazimierza. Podając się za Babinicza opowiada o obronie Jasnej Góry i słyszy o historii Radziwiłłów mówiącej o rzekomym planie porwania króla przez Kmicica.

22.  Uratowanie królowi Janowi Kazimierzowi życia na szlaku górskim w Tatrach zaatakowanego przez liczny oddział Szwedów. Kmicic pada ranny i wypowiada swoje prawdziwe nazwisko.

23.  Szczera rozmowa Kmicica-Babinicza z królem  i postanowienie oddania się pod komendę Czarnieckiego nadal pod nazwiskiem Babinicz.

24.  Polacy pod dowództwem Sapiehy atakują Janusza Radziwiłła w Tykocienie, ale ten umiera wcześniej wyczerpany chorobą i głodem. Sapieha zostaje mianowany hetmanem litewskim na miejsce Janusza Radziwiłła. Kmicic – Babinicz wyrusza z pomocą Sapieże, prowadząc wojnę podjazdową przeciwko księciu Bogusławowi. W walce, w której chciał uwolnić pojmanego Sororkę pada nieprzytowmny pod wływem ciosu Bogusława.

25.  Obolały Kmicic wyrusza z Sapiehą na pomoc Czarnieckiemu. Kmicic prowadzi walkę podjazdową z wojskami Bogusława, krocząc ślad w ślad za nim, aż we wrześniu 1656 roku dochodzi do decydującej bitwy pod Prostakami, w której Kmicic darowuje życie Bogusławowi obawiając się o życie Oleńki (nie wiedział, iż tej udało się uciec z miecznikiem panem Tomaszem do Wołmontowicz)

26.  Kmicic broni Wołmontowicze przed Szwedami  i wyrusza na nową wojnę –  z Rakoczym. W trakcie jednej z bitew zostaje ciężko ranny i przywieziony do Lubicza.

27.  Msza święta w Upicie, w trakcie której kapłan odczytuje list królewski rehabilitujący Kmicica i wymieniający zasługi Kmicica.

 


Brak komentarzy:

MIĘDZYWOJNIE - informacje wstępne

  MIĘDZYWOJNIE - PREZENTACJA